Naukowcy opracowali mysi model nowotworu opon mózgowych

2002-04-30

Naukowcy opracowali mysi model nowotworu opon mózgowych
Warszawa (PAP) – Naukowcy stworzyli mysi model najpopularniejszego nowotworu mózgu – raka opon mózgowych – donosi najnowszy numer „Genes and Development”.
Opony mózgowo-rdzeniowe są błonami, które osłaniają i odżywiają mózg i rdzeń kręgowy. Najbardziej wewnątrz położona jest naczyniówka, nad nią znajduje się pajęczynówka, a wreszcie opona twarda. Przestrzeń między oponami wypełniona jest płynem mózgowo- rdzeniowym. Tam też może dojść do stanów zapalnych popularnie zwanych zapaleniem opon mózgowych.
Nowotwór opon mózgowych zwany oponiakiem jest jednym z najczęściej występujących nowotworów mózgu u dorosłych. Jest to rak pajęczynówki i opony twardej mózgu, powoli rosnący i uciskający tkankę nerwową, co może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania mózgu, a nawet do śmierci.
Oponiaki są zazwyczaj niezłośliwe, czyli nie dają przerzutów, ale wywołują częściowe lub nawet trwałe uszkodzenia mózgu. Oponiaki najczęściej są wynikiem mutacji w genie NF2 kodującym białko będące supresorem nowotworów. Mutacja taka znacznie zwiększa ryzyko rozwinięcia się nowotworu.
Międzynarodowa grupa naukowców pod kierunkiem dr. Marco Giovanniniego z INSERM we Francji stworzyła mysi model oponiaka. Naukowcy skonstruowali myszy, które po obu stronach genu NF2 posiadały specjalne sekwencje DNA loxP. Myszy takie następnie infekowano nie chorobotwórczymi adenowirusami, które posiadały enzym o nazwie Cre. Enzym ten rozpoznaje sekwencje loxP i wycina je wraz z fragmentem DNA pomiędzy nimi, czyli w tym wypadku wycina cały gen NF2.
Okazało się, że u 30 proc. myszy pozbawionych genu NF2 po 4 miesiącach życia rozwijają się nowotwory bardzo podobne do ludzkiego oponiaka. Myszy takie mogą być zatem wykorzystane w eksperymentach nad nowymi metodami terapii tego nowotworu.
Naukowcy udowodnili także, że za pomocą adenowirusów można skutecznie dostarczyć do komórek mózgu aktywny enzym Cre. Możliwe będzie zatem wykorzystanie systemu wprowadzania mutacji za pomocą loxP/Cre do konstruowania innych zwierzęcych modeli chorób o podłożu genetycznym.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments